5 lipca 2019
Konkurs filmowy „Video, ergo sum – Widzę, więc jestem”
10 lipca 2019

Turniej szachowy o „Puchar Burmistrza Woźnik” 2019

Cóż to były za rozgrywki, chciało by się rzec rozpoczynając relację z tegorocznego turnieju szachowego o „Puchar Burmistrza Woźnik”. Z jaką determinacją oraz z jak niezwykłym skupieniem walczyli nasi szachiści i zaproszeni goście w tegorocznej imprezie, o tym mogą opowiedzieć tylko oni sami. Wydarzenie, o którym mowa miało miejsce w ramach obchodów Dni Ziemi Woźnickiej w dniu 29 czerwca 2019 r. Na starcie o godzinie 17:00 stanęło 24 zdecydowanych na wszystko i zdeterminowanych zawodników. Godnym odnotowania było, jak co roku, liczne grono gości, a byli to głównie juniorzy do lat 15-tu. Cieszy liczny udział zawodników zrzeszonych w klubach szachowych, posiadających kategorie szachowe i częstokroć godne już odnotowania szachowe rankingi ELO. Dla naszych mieszkańców, a przede wszystkim juniorów, to dobra okazja do skonfrontowania swych umiejętności. Rozegrano 7 rund po 5 minut na zawodnika. Początek, użyję przenośni w stylu Alferda Hitchcocka,  był mocnym uderzeniem potem napięcie stopniowo rosło. Wygrał faworyt Mateusz Płonka mieszkaniec Kalet reprezentant klubu szachowego TKKF „BORONOVIA” Boronów. Mateusz ma II kategorię szachową i w partiach szybkich jest już rzeczywiście trudnym do pokonania przeciwnikiem. Miłą niespodzianką jest wysokie drugie miejsce w turnieju wielkiego miłośnika szachów i jednocześnie instruktora szachowego z Koszęcina Pana Jana Nowakowskiego. Pan Jan posiada I kategorię szachową i wielokrotnie uczestniczył wraz z wychowankami w naszych turniejach. Na miejscu trzecim uplasował się Jarosław Pietrucha z Rusinowic. Jarek posiada również I kategorię szachową i gra bardzo solidne pozycyjne szachy, ciężko go ograć, bo nie popełnia błędów. Kolejność pozostałych zawodników przedstawiała się następująco: 4. Magdalena Jantos, 5. Kamil Mośny, 6. Emilia Egeman, 7. Mateusz Wrodarczyk , 8. Adam Wandor, 9. Kacper Haczyk, 10. Agnieszka Kokot, 11. Maciej Najder, 12. Kacper Wrodarczyk, 13. Jakub Popielski, 14. Krystian Krawczyk, 15. Dominik Jagiełło, 16. Miłosz Waś, 17. Radosław Kawa, 18. Kamil Żurek, 19. Michał Rupik, 20. Jan Wandor, 21. Mateusz Boguwolski, 22. Kacper Churas, 23. Dawid Noczyński i 24. Agnieszka Rupik. W turnieju wyróżniono  najlepszych juniorów do lat 15-tu. Tutaj bezkonkurencyjny był mieszkaniec Woźnik Kamil Mośny, reprezentant klubu szachowego „MGOK OSP Woźniki”. Kamil zwyciężył klasyfikację w swej grupie wiekowej i jednocześnie zajął wysokie miejsce w turnieju. W chwili obecnej posiada on III kategorię szachową. Miejsce drugie w tej klasyfikacji zajęła Emilia Egeman. Emilia ma II kategorię i reprezentuje klub „Hetman Częstochowa”. Wysokie trzecie miejsce zajął utalentowany Adam Wandor posiadacz III kategorii szachowej. Klasyfikację zawodniczek wygrała Magdalena Jantos. Podsumowała zawody i podziękowała zawodnikom za udział dyrektor MGOK Jadwiga Fabiańczyk. Ja ze swej strony pragnę również podziękować organizatorom i artystom, a przede wszystkim Panu Michałowi Zychowi instruktorowi szachowemu z Kamienicy Polskiej, który pomagał mi w sędziowaniu tych rozgrywek.