Spektakl “Mianujom mie Hanka”
7 września 2022
Opracowanie Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027
16 września 2022

Program profilaktyki zintegrowanej Archipelag Skarbów®

W dniach 22-23 września 2022 r. (czwartek-piątek) w godz. 09:00-12:30 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Woźnikach odbędą się warsztaty dla uczniów klas ósmych z terenu miasta i gminy Woźniki w ramach programu profilaktyki zintegrowanej Archipelag Skarbów®.

Spotkanie dla Rad Pedagogicznych odbędzie się w dniu 22 września 2022 r., o godzinie 14:30 w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Woźnikach.

Natomiast spotkanie dla rodziców odbędzie się w dniu 22 września 2022 r., o godzinie 16:30 w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Woźnikach. Spotkanie będzie trwało ok. jednej godziny zegarowej.

Archipelag Skarbów® to żywy i dynamiczny program profilaktyczny dla młodzieży w wieku 13- 16 lat, opracowany i nadzorowany przez specjalistów z Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej (IPZIN), który ma wieloletnie doświadczenie w tworzeniu i wdrażaniu programów profilaktycznych oraz prowadzeniu badań nad młodzieżą. Program jest prowadzony przez ludzi z pasją, którzy łączą profesjonalizm z zaangażowaniem na rzecz dobra młodzieży. Trenerzy Archipelagu Skarbów® stają się wiarygodni dla nastolatków, dzięki temu, że sami żyją w zgodzie z tym, co przekazują młodzieży. Dwa czterogodzinne bloki warsztatów w dwa kolejne dni zamieniają grupę młodzieży w poszukiwaczy skarbów, jakimi są głębokie szczęście, trwała miłość i przyjaźń oraz realizacja w życiu własnych pasji i marzeń. Są to wartości, które znajdują się w centrum uwagi dojrzewającego nastolatka, a ich znaczenie dla młodzieży potwierdzają badania naukowe (CBOS, 2016).

Celem programu jest wzmacnianie przekazu wychowawczego rodziców, którzy w świetle badań IPZIN są wskazywani przez zdecydowaną większość nastolatków jako najważniejsi przewodnicy życiowi. Trenerzy pracując z młodzieżą podkreślają wagę więzi z rodzicami i rodziną oraz pomagają zrozumieć dobre strony rodzicielskich wymagań.

Program uczy zdrowego i mądrego stylu życia, łącząc atrakcyjność dla młodzieży z silnym przekazem w kilku dziedzinach profilaktyki jednocześnie. Trenerzy zachęcają młodzież do unikania alkoholu, narkotyków, przemocy i pornografii. Pokazują znaczenie szacunku i wzajemnej pomocy w przyjaźni.

Program składa się z trzech podstawowych elementów:

• Dwudniowe warsztaty dla dużej grupy młodzieży (około 4 godziny lekcyjne każdego dnia)

• Spotkanie dla rodziców

• Szkolenie dla Rady Pedagogicznej.

Dla skuteczności programu jest ważne, aby wszystkie te elementy odbywały się w jak najbardziej zbliżonym do siebie czasie. Optymalnym momentem na spotkanie trenerów programu z rodzicami jest popołudnie pierwszego dnia warsztatów dla młodzieży. Pomaga to w budowaniu mostów lepszej komunikacji między rodzicami a dziećmi w obszarach, których dotyczy program. Zgodnie z zasadami programu przez cały czas trwania zajęć dla młodzieży obecni są nauczyciele, którym dzięki temu łatwiej jest odwoływać się do jego przekazu w konkretnych sytuacjach wychowawczych.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content