W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Woźnikach od 4 do 21 lipca br., od wtorku do piątku, w godzinach 9.00 – 13.00 odbywały się zajęcia wakacyjne dla dzieci pn. „Szalone wakacje”. Zajęcia organizowane są od kilku lat i co roku cieszą się dużą popularnością wśród dzieci, które w ten sposób mają okazję uczestniczyć w różnego rodzaju grach, zabawach, warsztatach, a także wyjazdach. W tym roku dziećmi opiekowały się Gabriela Mankiewicz – instruktor zajęć wokalno-teatralnych w MGOK w Woźnikach i Marta Smoła – instruktor tańca w MGOK w Woźnikach.
Pierwszego dnia zajęć dzieci przemierzyły Woźniki polną drogą i chodnikiem, zwiedzając teren wokół Domu Kultury, Rynek w Woźnikach, a także plac zabaw za Szkołą Podstawową w Woźnikach. Dzięki odblaskom, które wręczyła dzieciom pani Agata Szewczyk-Pliczko z Urzędu Miejskiego w Woźnikach, całą grupę było widać z daleka.
no images were found
zdj. G. Mankiewicz
Następnego dnia dzieci odwiedziła aktorka Agata Śliwa z animacjami o śląskich grach i zabawach. Dzieci bawiły się w kole, tańczyły, rysowały na papierze za pomocą węgla, kulały felgę, a na zakończenie zajęć wykonały z papieru czapkę górnika. Było to dla nich niezwykle pouczające spotkanie, zetknięcie ze śląskimi tradycjami, które zostały omówione w przystępny i prosty sposób.
no images were found
zdj. K. Żylak
Trzeciego dnia zajęć dzieci wykonały pacynki – koty ze skarpet, papieru i guzików. Pracy było sporo, a nad wykonaniem pacynek czuwała niezastąpiona Gabriela Mankiewicz. Mnóstwo było przy tym zabawy i opowieści o kotach oraz ich przygodach.
no images were found
zdj. G. Mankiewicz
Czwarty dzień „Szalonych wakacji” był dla dzieci bardzo pracowity! Najpierw razem z instruktorkami Martą Smołą oraz Gabrielą Mankiewicz udały się do „Kwiaciarni Oliwia” w Woźnikach, aby wybrać sadzonki, a następnie wróciły do Domu Kultury i sadziły niezwykle pomysłowo oraz z zaangażowaniem, upiększając skwer znajdujący się nieopodal wejścia do ośrodka kultury.
no images were found
zdj. G. Mankiewicz
Piątego dnia odbyły się drugie zajęcia ze śląskimi grami i zabawami, które przeprowadziła Agata Śliwa. Dzieci zostały zapoznane z tradycyjnymi strojami śląskimi, następnie bawiły się podzielone na trzy grupy: „bajtli”, „karlusów” i „krepli”. Wśród żywiołowego dopingu rozegrany został quiz ze znajomości gwary śląskiej, tradycyjnych śląskich przyśpiewek, kulania felgi, fedrowania (z zawiązanymi oczami dziecko miało za zadanie wyciągnąć z worka 5 kawałków węgla) i wyścigi z kapslami. Po podliczeniu punktacji okazało się, że zwyciężyła drużyna „krepli”, drugie miejsce zajęły „bajtle”, a miejsce trzecie przypadło „karlusom”, którzy stracili punkty podczas quizu. Było bardzo wesoło i żywiołowo. Dzieci wykonały również prace plastyczne, a na zakończenie tańczyły w kole do piosenek, które poznały w poprzednim tygodniu.
no images were found
zdj. K. Żylak
Następne dni upłynęły na nauce wierszy oraz ich prezentacji scenicznej. Dzieci opanowały fragment wiersza Jana Brzechwy „Pali się” oraz w całości wiersz „Sześć krzyżyków ciotki, czyli kuracja upiększająca” Ludwika Jerzego Kerna.
Natomiast 14 lipca br. teren za Domem Kultury zamienił się w średniowieczny plac z namiotem, zbroją rycerską, tarczą do strzelania z łuku, a dzieci stały się członkami Woźnickiego Bractwa Rycerskiego. Lucjan Imiołczyk w ciekawy sposób przedstawił dzieciom średniowieczne stroje, zwyczaje oraz zadbał o to, aby każdy miał okazję strzelić z łuku do tarczy. Był to bardzo ciekawy i pouczający pokaz!
no images were found
zdj. K. Żylak
W ostatnim tygodniu „Szalonych wakacji” Gabriela Mankiewicz czytała dzieciom na świeżym powietrzu książkę pt. „Ściśle tajny dziennik prosiaka”, co zainspirowało je do pracy w grupach nad stworzeniem własnych książeczek. Najciekawszą książkę zatytułowaną „Przygody Hani” zrobiły wspólnie Maja, Ola, Agata i Emilka. Dziewczynki wykazały się dużą kreatywnością, która przełożyła się na napisanie ciekawej historii z kolorowymi ilustracjami.
no images were found
zdj. K. Żylak, G. Mankiewicz i M. Smoła
19 lipca br. odbyły się warsztaty plecionkarskie, które poprowadziły Łucja Cieślar i Anna Krężelok ze Stowarzyszenia Serfenta. Dzieci zostały zaznajomione z podstawami wykonywania przedmiotów użytkowych z wikliny i miały okazję własnoręcznie zrobić wiklinowe tace.
no images were found
zdj. K. Żylak
Każdego dnia dzieci miały zaplanowaną przerwę na zjedzenie drugiego śniadania. Był też czas na poranną gimnastykę i taniec, co zaowocowało opanowaniem układu tanecznego, który przygotowała Marta Smoła. Były skoki przez skakankę i przez linę. Dzieci bawiły się w grupach i zawiązywały nowe przyjaźnie.
W przedostatni dzień dzieci opowiadały, z czym będą im kojarzyć się „Szalone wakacje”, a następnie instruktorki zabrały całą grupę na lody.
no images were found
zdj. K. Żylak
Ostatniego dnia zajęć tj. 21 lipca br. została zorganizowana wycieczka do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Na miejsce komfortowo i bezpiecznie dowiózł nas Pan Zenon Ciuk. Uczestnicy wycieczki dużo czasu spędzili w salach edukacyjnych i w sali multimedialnej. Zobaczyliśmy również wystawę „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Zwiedzanie trwało 2 godziny. Dzieciom najbardziej spodobała się sala z lustrami, w której lustra otaczały je ze wszystkich stron, a odbicia i zniekształcenia tworzyły się przy najmniejszym ruchu.
no images were found
zdj. K. Żylak
no images were found
zdj. K. Żylak
Na zakończenie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Dzieci wyściskały instruktorki, które przez 3 tygodnie dbały o ich aktywność ruchową i intelektualną.
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i mamy nadzieję, że za rok będzie równie ciekawie!
Tekst: K. Żylak
Zdjęcia: G. Mankiewicz, K. Żylak, M. Smoła i A. Gębka