Zapraszamy do obejrzenia wystawy pt. „Sąsiedzi – o jednej z najtrwalszych granic w Europie. Na wschodniej rubieży Górnego Śląska” w holu Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Woźnikach.
Linia, którą w uproszczeniu wyznacza bieg rzeki Przemszy, Brynicy, Liswarty i Prosny, była jedną z najtrwalszych granic w historii Polski, a zarazem jedną z najstabilniejszych w Europie Środkowej. Przez niemalże 600 lat oddzielała ziemie Śląskie i Królestwo Polskie. Wsie i miasta położone po obu stronach, czasem leżące w zasięgu wzroku, znajdowały się w odrębnych organizmach państwowych. Co zrozumiałe, konsekwencją takiej sytuacji były różnice w rozwoju cywilizacyjnym, różnice architektoniczne, kulturowe, tożsamościowe, mentalnościowe, a także odmienne doświadczenia historyczne. Koniec granicy w jej dawnym kształcie przyniósł tragiczny XX wiek. Linia funkcjonująca przez długie stulecia jako granica państwowa przeszła do historii.
Ale czy naprawdę zniknęła całkowicie?
Wystawa autorstwa Dawida Smolorza, pomysłodawcy licznych projektów z zakresu historii Górnego Śląska, przygotowana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.
W skład wystawy wchodzi mapa, którą można oglądać, chodząc po niej, oraz standy z ciekawymi informacjami.
Wystawa będzie dostępna do 14 marca br. w godzinach pracy MGOK.
Uwaga! W dniach od 1 do 6 marca br. wystawa pt. „Sąsiedzi – o jednej z najtrwalszych granic w Europie. Na wschodniej rubieży Górnego Śląska” zostanie zdemontowana ze względu na rezerwację holu MGOK. W dniach od 7 do 14 marca br. wystawa będzie ponownie dostępna dla zwiedzających.
Serdecznie zapraszamy!
no images were found